Między ciałem a umysłem: o normie i patologii w kontekście posiadanego obrazu ciała

                                           

 

Źródło: http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/1414/obraz-kobiece-cialo-giorgio-mariani.jpg

 

Czy to jak postrzegamy własną cielesność zależy od tego z jakimi „ideałami” spotykamy się w środkach masowego przekazu? A może obraz naszego ciała ewoluuje pod wpływem oddziaływań ze strony rówieśników i rodziny? Czy może to masa ciała, wiek lub płeć determinują nasz proces percepcji? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi prelegenci II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rozmiar w umyśle”, która odbyła się 8 kwietnia 2016 r. na Wydziale UAM w Poznaniu.

Podczas konferencji eksperci zajmujący się tematyka zaburzeń odżywiania, obrazu ciała oraz psychodietetyki wygłaszali prezentacje związane z ich obszarem zainteresowań. Między innymi  dr Dorota Mroczkowska wygłosiła wykład pt. Zaburzenia jedzenia i problemy jedzeniowe – problemy i dylematy diagnostyczno – terapeutyczne, a mgr Agata Juruć przedstawiła charakterystykę diabulimii. Nie zabrakło także wystąpień eksperckich dotyczących anoreksji (dr n. med. Anna Bukowska – Posadzy), wpływu stresu na dietę (mgr Anna Piotrowska) oraz przedstawienia cielesności w kontekście wybranych zaburzeń psychicznych (mgr Aleksandra Salwa).

Podczas konferencji także studenci oraz doktoranci prezentowali własne prace badawcze i poglądowe dotyczące tematyki obrazu ciała, zaburzeń odżywiania oraz tematów pokrewnych. Jednym z ciekawszych tematów było przedstawienie metody Baby- led weaning, w której rezygnujemy z karmienia dziecka łyżeczką.

Nam również udało się zaprezentować własne badania dotyczące obrazu ciała. Katarzyna Kościcka prezentowała pracę pt. „Prawdziwy mężczyzna musi być silny i umięśniony” – muskularność i niezadowolenie z ciała, a Kamila Czepczor pracę pt. Postawy wobec własnego wyglądu w grupie osób z otyłością: porównania międzypłciowe.

 

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rozmiar w umyśle” stworzyła zatem możliwość rozszerzenia własnych horyzontów w zakresie pracy terapeutycznej z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania, jak i z chorymi somatycznie, u których pojawiają się objawy tych zaburzeń. Ponadto stanowiła miejsce wymiany informacji pomiędzy studentami i doktorantami w zakresie teorii oraz prowadzonych badań w tej dziedzinie wiedzy.

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla