Dysmorfofobia – zniekształcony obraz siebie

              źródło: https://kolekcjonersurowcow.files.wordpress.com/2011/10/lustro.jpg

Gdybym zadała wam teraz pytanie, czy chciałbyś lub chciałabyś zmienić coś w swoim wyglądzie, to jestem przekonana, że większość z Was odpowiedziała by twierdząco. Czasami zdarza tak, że coś w nas samych się nam nie podoba, wobec własnego wyglądu potrafimy być bardzo krytyczni. Dla większości z nas pewne niezadowolenie z ciała jest, czymś codziennym. Nieustannie zderzamy się z tym, jak powinniśmy wyglądać, lub jakie pewne standardy piękna są obowiązujące w naszej kulturze. Kultura popularna sugeruje nam pewne zachowania, za którymi powinniśmy podążać (w tym także określone kanony tego co uznawane jest za atrakcyjne oraz społecznie aprobowowane), a każde inne odstępstwo, nawet minimalne, jest niedopuszczalne (Melosik, 2010).

Dla większości z nas to, że nie wyglądamy tak „jak z okładki” nie stanowi większego problemu w codziennym funkcjonowaniu, czasami zdarza się jednak tak, że to jak (nie) wyglądamy, przyczynia się do wielu problemów w tym natury psychicznej, i o tym będzie dzisiejszy post, czyli o Dysmorfofobi.

Kilka lat temu na kanale TLC, emitowany był program Kult białej skóry (The white beauty myth), w którym śledziliśmy losy bohaterów pochodzących spoza europy, reprezentujących różne kręgi kulturowe, którzy poprzez dokonanie operacji plastycznej, chcieli upodobnić się do obowiązującego kanonu piękna, którym według nich była biała skóra czy jasne włosy. Powodem dla którego, chcieli się zmienić była nieakceptacja siebie oraz przekonanie, że „biały wygląd” jest lepszy pod wieloma względami. Zabiegi jakimi się poddawali często były długotrwałe oraz bolesne a w efekcie zwiększały niezadowolenie i prowadziły do kolejnych zabiegów, które podobnie jak poprzednie nie przyniosły efektu i tak dalej…

Podając ten przykład chciałam przybliżyć nieco zaburzenie jakim jest Dysmorfofobia  (Body Dysmorfic Disorder) – czyli zaburzenie polegające na poznawczym zniekształceniu obrazu własnego ciała lub jego konkretnej części, w której dana osoba, uznaje, że jakaś jej część ciała jest nie adekwatna i nie pasuje do reszty. Owa część ciała w znaczący sposób w przekonaniu danej osoby stanowi przeszkodę w nawiązywaniu pełnych relacji społecznych  (osoby te często nie chcą wyjść z domu) oraz wykonują szereg czynności mających na celu wyeliminowanie niepożadanego wyglądu danej części ciała. Często uciekając się do pomocy chirurga plastycznego. Dodatkowo, po „zlikwidowaniu” jednego defektu, pojawia się następny, który także wymaga korekty.

Jedną z przymusowych czynności jest przeglądanie się w lustrze. Wszystkie zapewnienia o wyglądzie oraz sam wygląd powoduje duży stres i wiele negatywnych emocji. U podłoża leży także zaniżona samoocena. Co więcej w tym zaburzeniu, nie ma widocznych defektów jest to subiektywne poczucie danej osoby o tym, że to jak wygląda powoduje szereg jej problemów.

Szacuje się, że na dysmorfofobię choruje od 0,7% populacji do nawet 2,3%,  natomiast inne źródła podają, że do 2% całej populacji (ADDA). Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni.  Najbardziej narażone są adolescenci w tym wieku monitorowanie swojego ciała jest bardzo skupione.

            Badacze twierdzą, że u podstaw tego zaburzenia leżą czynniki kulturowe (wszechogólne zaabsorbowanie wyglądem i działania mediów skupiające się na promowaniu określonych ideałów), czynniki biologiczne i rodzinne (choć te nie są jeszcze do końca zbadane).

            W leczeniu stosuje się terapię poznawczo-behawioralną lub psychoanalityczną. Stopniowo w pracy terapeutycznej buduje się podwaliny pod zbudowanie realnego obrazu własnej osoby i postrzeganie go w sposób adekwatny oraz pracuje się nad eliminowaniem niechcianych nawyków jak np. częste przeglądanie się w lustrze czy nieustanne poprawianie makijażu.

 

Bibliografia:

http://www.adaa.org/understanding-anxiety/related-illnesses/other-related-conditions/body-dysmorphic-disorder-bdd

 

Melosik, Z. (2010). Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant. Impuls.4

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla