Po co w diecie psycholog?

 

                Psychodietetyka jest stosunkowo nową dziedziną, ale coraz częściej i więcej zyskuje na znaczeniu. Mówi się o niej często wtedy, kiedy pomimo korzystania z profesjonalnej pomocy okazuje się, że dieta i działania, które podejmujemy aby w niej wytrwać okazują się nie tak skuteczne jak być powinny. Warto zaznaczyć, że psychodietetyk nie zawsze jest psychologiem -może to być dietetyk, lekarz lub inny specjalista, który w swojej pracy spotka się z problemami (nie) jedzenia.

Najprościej mówiąc psychodietetyka jest to połączenie wiedzy z dziedziny psychologii, z zakresu dietetyki oraz medycyny. Z jednej strony mamy wiedzę na temat funkcji i znaczenia pokarmu w życiu człowieka, jego znaczenia i wpływu na organizm czy aspektów zdrowotnych wynikających z (nie) prawidłowego odżywiania. Psychodietetyk natomiast to osoba, która zajmuje się rozpoznaniem i pomocą osobie, która zamierza (lub jest w trakcie) zrzucić trwale wagę lub przejść na dietę (czy to związaną z problemami zdrowotnymi np. cukrzyca, nietolerancja glutenu czy nie związanymi ze zdrowiem), ale z jakiś powodów pomimo specjalistycznej pomocy nie może tego zrobić.

Co w takim razie robi psychodietetyk?

Przede wszystkim skupia się na rozpoznaniu, zmianie i wprowadzeniu nowych nawyków żywieniowych. Zdarza się tak, że pomimo stosowania diet i przejściu na „nowy-zdrowy jadłospis”, przez pewien czas funkcjonuje on całkowicie dobrze, natomiast później osoba wraca do stanu wyjściowego- sprzed diety. Dzieje się tak, ponieważ przejście na dietę, czy może trafniejszym określeniem będzie zmiana sposobu żywienia, to nie chwilowy stan, który ma zadziałać przez pewien czas, a później dać długoterminowe rezultaty. To proces i praca. O czym wiele osób zapomina i potoczne rozumienie diety tak wygląda. Jak pewnie zauważyliście, jest wiele "szybkich diet", gwarantujących ekspresowe zrzucenie kilogramów -niekoniecznie w zdrowy i bezpieczny sposób. Większość z tych diet, jest bardzo wymagająca dla przeciętnej osoby.  Pomaga także w rozpoznaniu barier mogących stać na przeszkodzie do osiągnięcia pożądanych celów. Czy jest coś lub ktoś kto może być przeszkodą w realizacji celu? Czy może dobrany jadłospis nie jest odpowiednio dobrany do organizacji dnia danej osoby? Itp. Pracuje także nad motywacją i wspiera osobę w realizacji jej celów. Kiedy postanawiamy zmienić coś w sowim życiu, zmiana ta dotyka wielu ważnych stref życia. Często w procesie zmiany mamy wiele sukcesów, ale także wiele porażek, w tym także pomaga nam psychodietetyk – jak radzić sobie z porażka, wzmacnia  poczucia skuteczności i wytrwałości. Sam psychodietetyk może zajmować się także psychoedukacją w zakresie żywienia i poradnictwa żywieniowego.

 

 

 

 

 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla