Anoreksja dojrzała – zaburzenia odżywiania u dorosłych

 żródło obrazka: http://communitytimes.me/wp-content/uploads/2015/11/url.jpg

Mówiąc „chora/chory na anoreksję”, w naszej głowie powstaje obraz młodej dziewczyny lub chłopaka, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania. Badania pokazują, że anoreksja i zachorowalność na nią może dotyczyć także kobiet w wieku dojrzałym. Konkretne dane nie są znane. Badacze podejmują działania mające na celu zweryfikowanie tego, ile może być osób chorujących na anoreksję w wieku dojrzałym. Badacze tego zjawiska mówią o „late oneset eating disorders”

Być szczupłą…

Cynthia Bulik, badaczka zaburzeń odżywiania ze Stanów Zjednoczonych, przytacza wyniki badań własnych opublikowanych na łamach Journal of Eating Disorders. Jej badania pokazały, że 13% z badanych jest na stałej, ścisłej diecie, a dla prawie 79% posiadanie szczupłej sylwetki jest rzeczą podstawową i nierzadko stanowi podstawę do ciągłych zmartwień.

Badacze z obszaru zaburzeń odżywiania, starają się znaleźć wytłumaczenie w kulturze popularnej oraz formułowanych przekazach medialnych, które poprzez propagowanie społecznie pożądanego idealnego wizerunku, szczupłego, wysportowanego ciała, nakładają presję – jak się okazuje – także na kobiety dojrzałe.

W grupie ryzyka…

Badacze zwracają uwagę, że osoby chorujące na anoreksję po trzydziestym roku życia są to osoby, które mogły nie zostać zdiagnozowane w wieku młodzieńczym. Mogły posiadać pewne specyficzne cechy i zachowania (po których możemy rozpoznać gotowość anorektyczką), ale nie została u nich zdiagnozowana pełnoobjawowa anoksja lub nie powstały czynniki wyzwalające chorobę. Inna przypadki pokazują, że chorują osoby, które już doświadczyły zaburzeń odżywiania, objawy mogły zostać zaleczone i powrócić po latach, pod wypływem czynnika wyzwalającego.  Grupa trzecia to osoby, które przez lata w ukryciu zmagały się z chorobą i dopiero teraz zostało podjęte leczenie.

Coraz częściej przytaczane są historię dojrzałych kobiet, które pod wpływem bardzo znaczącego (nierzadko zwrotnego - rozwód, menopauza, utrata pracy, śmierć bliskich) wydarzenia w ich życiu rozwija się anoreksja np. zaczynają stosować dietę i ta dieta daje poczucie spełnienia i odzyskania równowagi i kontroli nad własnym życiem.

 

 

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,19672421,anoreksja-po-piecdziesiatce-jestem-za-stara-zeby-mnie-leczyc.html
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/27/what-are-adult-eating-disorders_n_3625609.html
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/27/what-are-adult-eating-disorders_n_3625609.html
http://www.cynthiabulik.com/blog/
http://www.centrumzaburzenodzywiania.pl/zaburzenia-jedzenia-wiek-dojrzaly
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1503416,1,anoreksja-i-bulimia-u-doroslych.read

 

 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla