9 prawd o zaburzeniach odżywiania

źródło obrazka: http://www.apa.org/Images/2004-04-anorexia_tcm7-29382.jpg

 

O zaburzeniach odżywiania oraz o osobach, które na nie chorują krąży wiele mitów. Wiele z nich zawiera błędne przekonania na temat przebiegu samej choroby i portretu osób chorujących. Ciekawą inicjatywę stworzyła organizacja Academy for Eating Disorders, która opracowała dziewięć prawd o zaburzeniach odżywiania (Nine Truths about Eating Disorders)*, której celem jest edukacja i poszerzenie wiedzy na temat zaburzeń odżywiania. Poniżej przedstawiamy dziewięć prawd.

Prawda nr 1: Wiele osób z zaburzeniami jedzenia wygląda zdrowo, choć w istocie

jest bardzo chorych

 

Przyjęło się twierdzić, że osoby z zaburzeniami odżywiania to osoby ekstremalnie wychudzone. Zdarza się jednak tak (np. w przypadku bulimii), że osoby, które chorują mają wagę w normie lub lekką nadwagę. Na pierwszy rzut oka, jest niezwykle ciężko ocenić czy osoba, która stoi przed nami choruje.

 

Prawda nr 2: Rodziny nie są winne chorobie, ale mogą stanowić najlepszych

sprzymierzeńców dla pacjentów i dla terapeutów w procesie leczenia

 

W społecznym przekonaniu funkcjonuje mit dotyczący tego, że zaburzenia odżywiania są chorobą dziewcząt z dobrych domów lub z rodzin, które nie poświęcają wystarczająco dużo czasu swoim dzieciom a sama choroba to próba zwrócenia na siebie uwagi. W powrocie do zdrowie niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych.

 

Prawda nr 3: Rozpoznanie zaburzeń jedzenia jest kryzysem zdrowotnym

zakłócającym życie osobiste i rodzinne

 

Z jednej strony diagnoza zaburzeń odżywiania pozwala stwierdzić i rozpocząć adekwatne leczenie a z drugiej jest poważnym obciążeniem psychicznym dla rodziny i najbliższych, którzy muszą się z nią z mierzyć i nierzadko zacząć na nowo określać relację czy uczyć się wzajemnej komunikacji. Sam proces leczenia jest wyjątkowo trudny, i podczas procesu leczenia zdarzają się lepsze i gorsze dni - także dla rodziny.

 

Prawda nr 4: Zaburzenia jedzenia to nie kaprys czy wybór, ale poważne choroby o

biologicznym podłożu

 

Nie jest prawdą, że osoby chorujące same wybrały i same wpadły w chorobę, bez odpowiednich predyspozycji biologicznych, żadna choroba samoistnie się nie rozwija. Wiele czynników powoduje wpływa i jest odpowiedzialnych za rozwój choroby.

 

Prawda nr 5: Zaburzenia jedzenia dotykają ludzi niezależnie od płci, wieku, rasy,

pochodzenia etnicznego, kształtów ciała i wagi, orientacji seksualnej i statusu

społeczno-ekonomicznego

 

Potwierdzają to liczne badania naukowe np. dotyczące zachorowań na zaburzenia odżywiania w krajach wschodnich - do niedawna były one określane jako choroba krajów wysokorozwiniętych. Zwiększa się także odsetek chorujących mężczyzn oraz kobiet w wieku dojrzałym.

 

Prawda nr 6: Zaburzenia jedzenia związane są z większym ryzykiem samobójstwa i

powikłań zdrowotnych

 

Każde doświadczenie choroby powoduje zmiany w sposobie funkcjonowania danej osoby. Badania pokazują, że zaburzenia odżywiania są bardzo wyniszczające dla organizmu. Zaburzeniom odżywiania nierzadko towarzyszą symptomy np. depresyjne.

 

Prawda nr 7: Geny i środowisko odgrywają istotną rolę w zachorowaniu na

zaburzenia jedzenia

i

Prawda nr 8: Na podstawie samych genów nie możemy przewidzieć u kogo wystąpią

zaburzenia jedzenia

 

      Coraz większą wagę przywiązuje się do znaczenia środowiska (zwłaszcza propagującego szczupłą i zadbaną sylwetkę) w rozwoju zaburzeń odżywiania. Mówi się niejednokrotnie o presji, aby dorównać promowanym ideałom.  Nie jesteśmy także w stanie na podstawie samych tylko badań genetycznych zweryfikować kto i kiedy zachoruje na zaburzenie odżywiania.

 

Prawda nr 9: Pełne wyleczenie z zaburzeń jedzenia jest możliwe. Ważne jest

wczesne wykrycie i wdrożenie odpowiedniego postępowania

 

Im wcześniejsze rozpoznanie choroby, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Im dłużej dana osoba zmaga się z chorobą tym trudniej zmienić jej nawyki i zachowania, które w nieprawidłowy sposób były kształtowane przez lata.

 

Więcej o projekcie znajdziecie na stronie www.adedweb.org (http://www.aedweb.org/index.php/10-news/171-9-truths-about-eating-disorders) * Dokument stworzono w porozumieniu z dr Cynthią Bulik, PhD, FAED, która piastuje stanowisko Profesora Zaburzeń Jedzenia w Szkole Medycznej Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill, „Dziewięć Prawd” opiera się na wykładzie dr Bulik z 2014 roku „Burzenie mitów o zaburzeniach jedzenia” wygłoszonego w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego. Do powstania dokumentu przyczyniły się najważniejsze stowarzyszenia zajmujące się zaburzeniami jedzenia Dokument będzie rozpowszechniany przez Akademię Zaburzeń Jedzenia wraz innymi głównymi organizacjami zajmującymi się tymi schorzeniami (Families Empowered and Supporting Treatment of Eating Disorders, National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, National Eating Disorders Association, The International Association of Eating Disorders Professionals Foundation, Residential Eating Disorders Consortium, Eating Disorders Coalition for Research, Policy & Action, Multi-Service Eating Disorders Association, Binge Eating Disorder Association, Eating Disorder Parent Support Group, International Eating Disorder Action, Project HEAL oraz Trans Folx Fighting Eating Disorders)

 

 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla